Kochane Świetliki!

Święta to zwykle czas objadania się. Często jeszcze kilka dni po nich czujemy się ociężali i zmęczeni z powodu przejedzenia. Proponujemy Wam zestaw aktywności ruchowych( nie tylko) do wykorzystania w domu. A więc … „rusz się po świętach”!

DOMOWE FIGLE-MIGLE

Turlanie jajkami

Idealną formą zabawy dla całej rodziny jest turlanie jajkami ugotowanymi na miękko. Biorące udział w zabawie osoby ustawiają się w szeregu na podłodze. Na sygnał turlają jajo. Czyje jajo poturla się dalej, ten wygrywa.

Gra muzyka

Rodzice puszczają muzykę, by dzieci trochę potańczyły, a potem na krótko zatrzymują muzykę i wypowiadają komendy, np. „łowimy ryby” – dzieci udają, że zarzucają wędkę i wyjmują łowy, „łapiemy motyle” - podskakują i chwytają w dłonie motyla, „wspinamy się w górę”, „biegniemy w miejscu jak najszybciej”, itp.

Zabawka zręcznościowa

Zaczynamy od przecięcia butelki na pół i wycięcia kształtu skorupki jaja pękniętego na pół. Butelkę można ozdobić kolorowymi markerami.

Gwoździkiem przedziurawiamy plastikową zakrętkę oraz pojemniczek po kinder niespodziance.

Przewlekamy przez powstałe dziurki sznureczek i zawiązujemy supełki z jednej strony przy nakrętce, a z drugiej przy pojemniczku po kinder niespodziance.

Na pojemniczku malujemy czarnym markerem oczy, czerwonym dziób oraz wycinamy z czerwonej taśmy grzebień i przyklejamy na czubku jaja.

Przykręcamy nakrętkę do wyciętej części butelki. Opis: Złap kurczaka - zabawka zręcznościowa dla dzieci DIY - Dzieciaki w ...

Jak się bawić?

Zabawa polega na złapaniu jajka do środka pojemnika – mniejszego lub większego(w zależności od wielkości butelki). Dzieci muszą umiejętnie je rozbujać, a następnie sprawić, aby kurczak wylądował w jaju. Zabawa ćwiczy zręczność oraz koordynację wzrokowo-ruchową u dzieci. Pamiętajcie, aby dostosować długość sznureczka do wzrostu dzieci. To wspaniały sposób na rozładowanie skumulowanej energii :)

Skoki przez drabinkę

Wykonaj drabinkę, np. z gazety. Wystarczy pociąć ją na 5-centymetrowe paski, które ułożycie na ziemi na wzór drabinki. Zadanie dziecka polega na sprawnym przeskakiwaniu kolejnych szczebelków(obunóż, na jednej nodze, tyłem).

Poszukiwanie skarbu

Rodzic  chowa kilka przedmiotów, potem rysuje mapę, która doprowadzi Cię do skarbu. Następnie Ty chowasz skarby, rysujesz mapę,  a rodzice/rodzeństwo je odnajdują.

Zróbmy sobie grę

Wykonaj  planszę do gry o wybranej przez Ciebie tematyce , przygotuj  kostkę, pionki i zadania -wyzwania! Może to być: ugotować jajko, tańczyć jak w Fortnite , napisać pisakiem trzymanym stopą, zapiać jak kogut, zrobić 15 przysiadów, itp.

Zabawa usiądź-wstań

Prowadzący podaje polecenia, które trzeba wykonywać odwrotnie, np. na słowa „usiądź” trzeba wstać, a na słowa „wstań” należy usiąść. Kto się pomyli, daje fant.  Inne komendy: „otwórz oczy”, „zamknij usta”, „zegnij rękę”, a także inwencja własna.

Krzyżówka do rozwiązania na Internecie- Darmowa krzyżówka wielkanocna nr 2

Łamigłówki dla dzieci do pobrania, wydrukowania i uzupełnienia dla dzieci ze strony-

Łańcuch wyrazowy

Siadacie w kręgu i podajecie sobie pisankę. Osoba, która rozpoczyna wypowiada słowo jajko, kolejna musi powiedzieć wyraz rozpoczynający się na ostatnią literę podanego  słowa, czyli na „o” np. owad. Jajko wędruje od osoby do osoby. Wypowiadane wyrazy muszą być powiązane z Wielkanocą i wiosną.

Wierszyk z pokazywaniem

Trzy baziowe koty
Na wiosennej wierzbie (ręce wyprostowane ku górze jak gałęzie drzewa)
tuż nad rzeczką małą, (prawa ręka pokazuje wijącą się rzeczkę)