W naszej szkole od listopada 2021 r. do 23 czerwca 2023 r. realizowany był projekt grantowy pn.: „Dostępna Szkoła – innowacyjne rozwiązania w kreowaniu przyjaznej przestrzeni edukacyjnej z uwzględnieniem potrzeb uczniów oraz otoczenia” - Model Dostępnej Szkoły.

Celem przedsięwzięcia była poprawa dostępności naszej szkoły poprzez eliminowanie barier w różnych obszarach: architektonicznym, technicznym, edukacyjno-społecznym, związanym z organizacją, procedurami i zatrudnieniem oraz kompetencjami kadry.

W ramach projektu zaplanowano następujące zadania:

1. Zajęcia specjalistyczne w klasach I-VIII: zajęcia rozwijające kompetencje społeczne i komunikacyjne, zajęcia stymulujące rozwój dla dzieci z orzeczeniami, kreatywne zajęcia logopedyczne dla dzieci autystycznych, warsztaty umiejętności społecznych, terapia Integracji Sensorycznej z elementami logopedii i logorytmiki oraz terapia ręki.
  2. Kursy i szkolenia, studia podyplomowe dla nauczycieli.
  3. Ponadto, w ramach projektu zaplanowano likwidację barier architektonicznych. W szkole zaplanowano remont sal lekcyjnych oraz specjalistycznych (m.in. wymiana progów, podłóg, malowanie ścian), montaż podjazdu dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim, windy oraz WC dla osób niepełnosprawnych. Doposażenie klas w ławki, krzesła z regulowanym blatem. Umieszczenie odpowiedniego oznaczenia na drzwiach sal, szafkach oraz schodów. Zmiana kolorystyki ścian na korytarzach, dobudowanie sali na pierwszym piętrze- sala wyciszeń.
  4. Doposażenie sal, gabinetów specjalistycznych w odpowiedni sprzęt, pomocy edukacjno – terapetycznych (programy multimedialne, sprzęt komputerowy, pakiety i gry terapeutyczne, sprzęt rehabilitacyjny), audiobooki.

Efekty realizacji projektu:

W ramach realizacji projektu MDS w roku szkolnym 2021/22 oraz 2022/23 prowadzone były specjalistyczne zajęcia w klasach I-VIII: zajęcia rozwijające kompetencje społeczne i komunikacyjne, zajęcia stymulujące rozwój dla dzieci z orzeczeniami, kreatywne zajęcia logopedyczne dla dzieci autystycznych, warsztaty umiejętności społecznych, terapia Integracji Sensorycznej z elementami logopedii i logorytmiki oraz terapia ręki.

Nasi nauczyciele zdobyli nowe umiejętności i kwalifikacje podczas kursów, szkoleń oraz studiów podyplomowych: Trening Umiejętności Społecznych (TUS); Trening Zastępowania Agresji ( TZA); Metoda Tomatisa; Metoda Weroniki Sherborne; Terapia Ręki; Terapia behawioralna w teorii i praktyce; Studia podyplomowe - Autyzm; Studia podyplomowe z Socjoterapii.

Szkoła została doposażona w kozetkę lekarską, basen prostokątny z piłeczkami i materace rehabilitacyjne trójdzielne. W szkole pojawił się sprzęt do pracy metodą Thomatisa. Doposażono szkołę w osiem: komputerów, dysków DVD, słuchawek, myszek bezprzewodowych, a także w programy edukacyjne (Ortografia. Seria mTalent. Czytanie Sy-la-ba-mi. Seria mTalent. Pakiet. Percepcja wzrokowo- -słuchowa. Seria mTalent. Potrafię. Obszar polonistyczny. Potrafię. Obszar matematyczny. Matświat terapia pedagogiczna Pro. Uczeń na start. Każdy uczeń to uczeń zdolny. Logopedia PRO Multimedialny gabinet. Spektrum Autyzmu Pro. Dysleksja PRO.MOC EMOCJI. Wspomaganie rozwoju PRO) oraz audiobooki. Pojawiły się krzesła, stoliki regulowane z nakładkami filcowymi. W szkole nastąpił remont 5 sal lekcyjnych (sala nr 6, 18, 108, 111, 200,), 3 sal rewalidacyjnych (sala nr 2, 11, 12), gabinetu pedagoga i psychologa szkolnego, logopedy, świetlicy - jadalnia, sekretariatu i gabinetu dyrektora. Wyremontowane zostały 2 klatki schodowe. Zamontowana została pochylnia dla uczniów niepełnosprawnych poruszających się na wózku inwalidzkim przy schodach prowadzących do sali gimnastycznej. Na pierwszym piętrze wybudowane zostało nowe pomieszczenie - sala wyciszeń wyposażone m. in. w : Głośnik XG500 – BEZPRZEWODOWY GŁOŚNIK PRZENOŚNY Z SERII X. Tunel sensoryczny. Poducha - 6 sztuk. Piłka sensoryczna. Mata kamyczki. Dywan winylowy – klasy. Mata dłonie i stopy. Mata ścieżka zdrowia. Materac składany. Maty masujące ORTONATURE. Woreczki z grochem- 4 sztuki. Mata emocje z tafelkami. Kolorowe poduchy – emocje – 1 komplet. Plansza do wytupywania złości. Komoda na kółkach z 4 szufladami- 2 sztuki. Siedlisko szatniowe małe -3 sztuki. Siedlisko szatniowe duże – 2 sztuki. Pufa z poduszką - 2 sztuki. Mata kamyczki. Dywan winylowy. Panele akustyczne sześciokąty wraz z klejem montażowym. Wyremontowane zostały schody przy głównym wejściu do szkoły oraz podjazd dla osób niepełnosprawnych znajdujący się przed głównym wejściem do szkoły. Wyremontowano na 1 piętrze WC dla uczniów niepełnosprawnych. Na drzwiach oraz schodach pojawiły się specjalistyczne oznaczenie dla osób niepełnosprawnych. Została zamontowana winda dla uczniów poruszających się na wózku inwalidzkim. Wyremontowane – odmalowane zostały korytarze na wszystkich piętrach.

Wszelkie prace remontowe zostały zakończenie końcem sierpnia 2023 r.

Lider dostępności

Alicja Janiec