Strona główna

O szkole

Dla Rodzica

Dla Ucznia

Dla Nauczyciela

Nabór 2024/2025

RODO

BIP

Nauka zdalna

EPUAP

FB - PSP7

Dostępna Szkoła

Jadłospis

FB - Biblioteka Szkolna

Klub Szkół

Aktywna tablica

Laboratoria Przyszłości

Szkoła Promująca Zdrowie

Szkoła Promująca Zdrowie

Skontaktuj się z nami

Publiczna Szkoła Podstawowa

z Oddziałami Integracyjnymi nr 7

im. Mikołaja Kopernika 

ul. Okulickiego 14
37-450 Stalowa Wola


+48 15 842 04 88

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


NIP: 8651427241
REGON: 000837465 
KRS: 0000145905

Nr konta bankowego do wpłat za obiady, duplikaty:

80 1020 4913 0000 9802 0117 6981

Nr konta Rada Rodziców:

53 9430 0006 0000 1469 2000 0001

 

Plan lekcji

E-dziennik

Logowanie Office

Logowanie do Chmury Microsoft Office (365):

http://portal.office.com

Mam problem z MS Teams (zobacz pomoc)

Zdjęcia

photo gallery

Otwórz menu

Jedną z najbardziej znanych i rozpowszechnionych substancji uzależniających ludzi jest tytoń, który stanowi nieodzowną część papierosów. Papierosy nazywane powszechnie uspokajaczami i odstresowywaczami są tak naprawdę zbiorem trucizn, które stopniowo, jednak bardzo skutecznie wyniszczając organizm człowieka. 

Co roku, w każdy trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Owo święto zostało ustanowione aby rozszerzać wiedzę społeczeństwa na temat  niebezpieczeństw wynikających z czynnego i biernego palenia papierosów i zachęcić do porzucenia danego nałogu. 

Z inicjatywny nauczycieli, w naszej szkole podejmowane były różnorodne działnia wpisujące się w cele i  założenia owego dnia. 

W klasach młodszych uczniowie dowiedzieli się czym jest bierne palenie i jaki ma ono wpływ na ich życie i zdrowie, realizując jednocześnie cele i założenia programu „Nie pal przy mnie proszę”. 

Klasa III D, pod kierunkiem Pani Anny Madej obchody Światowego Dnia Rzucania Palenie Tytoniu połączyła z realizacją innowacji pedagogicznej „Dobrzy dla siebie i innych”. Aby zgłębić temat szkodliwości palenia tytoniu, uczniowie śpiewali piosenki i oglądnęli film edukacyjny o tematyce prozdrowotnej. Zaprojektowali i narysowali indywidualne plakaty o szkodliwości palenia, a także wykonali z niewielką pomocą wychowawcy, wspólny klasowy plakat „Co grozi palaczowi?”. Wszystkie dzieci wspólnie pokolorowały palacza Waldka i wypisały choroby spowodowane paleniem tytoniu. W klasie odbyła się również dyskusja na temat biernego palenia tytoniu i jego szkodliwego wpływu na organizm niepalących osób. Uczniowie jednogłośnie stwierdzili, że nie będą palić papierosów w przyszłości, bo chcą być dobrzy dla siebie i dla innych. A zatem uczniowie z III D planują długie życie!

Uczniowie klasy III A również aktywnie świętowali ów dzień

. Oglądali materiały audiowizualne, z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w dyskusji na temat palenia, a także wykonali  prace plastyczne, które w sposób obrazowy zaprezentowały opinie najmłodszych uczniów na temat biernego i czynnego palenia. Prace plastyczne niosły ze sobą wyraźną prośbę dzieci: „Nie pal przy mnie proszę!” Całość działań została zainicjowana przez Panią Martę Polańską i Karolinę Czeladkę. 

Uczniowie klas IV- VIII również poznali zagrożenia płynące z palenia papierosów. 

Uczniowie klasy VI C, pod kierunkiem wychowawcy Pani Ewy Skrzypacz włączyli się w profilaktykę uzależnień. Podczas godziny wychowawczej obejrzeli filmy edukacyjne przybliżające zagrożenia płynące z palenia papierosów. Uczniowie zostali zapoznali  także z składem papierosów, ich szkodliwością, a także omówili trudności jakie może spowodować palenie papierosów tradycyjnych i e-papierosów. Zostały podjęte także rozmowy dotyczące przyczyn wchodzenia w nałóg i jak się przed nimi uchronić. Uczniowie zastanawiali się dlaczego ludzie palą papierosy i jak wiele tracą przez ten nałóg.

Działania podejmowane przez nauczycieli miały na celu przybliżenie uczniom szkodliwości plenia w perspektywie krótko i długofalowej. Poruszane zagadnienia ukazały, iż każda podjęta decyzja ma wpływ na życie człowieka i osób z jego najbliższego otoczenia. Zapalenie nawet  jednego papierosa, niewątpliwie wywiera mniejszy lub większy wpływ na funkcjonowanie człowieka w przyszłości.   Członek Zespołu SzPZ 

oraz koordynator programu „Nie pal przy mnie proszę”

Marta PolańskaOstatnie wydarzenia