Strona główna

O szkole

Dla Rodzica

Dla Ucznia

Dla Nauczyciela

Nabór 2024/2025

RODO

BIP

Nauka zdalna

EPUAP

FB - PSP7

Dostępna Szkoła

Jadłospis

FB - Biblioteka Szkolna

Klub Szkół

Aktywna tablica

Laboratoria Przyszłości

Szkoła Promująca Zdrowie

Szkoła Promująca Zdrowie

Skontaktuj się z nami

Publiczna Szkoła Podstawowa

z Oddziałami Integracyjnymi nr 7

im. Mikołaja Kopernika 

ul. Okulickiego 14
37-450 Stalowa Wola


+48 15 842 04 88

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


NIP: 8651427241
REGON: 000837465 
KRS: 0000145905

Nr konta bankowego do wpłat za obiady, duplikaty:

80 1020 4913 0000 9802 0117 6981

Nr konta Rada Rodziców:

53 9430 0006 0000 1469 2000 0001

 

Plan lekcji

E-dziennik

Logowanie Office

Logowanie do Chmury Microsoft Office (365):

http://portal.office.com

Mam problem z MS Teams (zobacz pomoc)

Zdjęcia

photo gallery

Otwórz menu

8 listopada w całej Europie obchodzony jest Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. (ang. „European Day of Healthy Food and Cooking”).

Przywołane święto zostało zainicjowane w 2007 roku przez Komisarza Unii Europejskiej i Euro- Toques- organizację zrzeszającą szefów kuchni. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych (i nie tylko), dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków, informowanie o konsekwencjach złej diety. Realizując założenia Szkoły Promujące Zdrowie nasza szkoła również chciała uczcić ten dzień. Uczniowie uczestniczyli w licznych lekcjach, zajęciach, warsztatach i innych inicjatywach znaczącą rozszerzając swoją wiedzę i umiejętności praktyczne. Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania dał również uczniom możliwość podzielenia się z innymi (zarówno rówieśnikami jak i nauczycielami) swoją wiedzą i umiejętnościami kulinarnymi.
Wśród zrealizowanych działań znalazły się:
1. Przygotowanie drugiego śniadania zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania, owe działanie zrealizowała klasa VIII a pod czułym okiem Pani Eweliny Rak. Uczniowie na godzinie wychowawczej przygotowali sałatki, twarożek, koktajle owocowe, owsianki. W trakcie lekcji uczniowie rozwiązali test i quiz, które miały na celu weryfikację wiedzy uczniów na temat zdrowego odżywiania, a takaż ukazanie preferencji kulinarnych mieszkańców innych państw.
2. Lekcje o charakterze kulinarnym realizowane w języku niemieckim, których pomysłodawczynią i realizatorką była Pani Małgorzata Szwedo. Podczas lekcji „Gesunde Ernährung” uczniowie klas VII i VIII zostali zaznajomieni z wartościami jakie niesie ze sobą zdrowe odżywianie, a także poznali konsekwencje niewłaściwej diety w życiu każdego człowieka. Uczniowie wykonali również plakaty w języku niemieckim promujące zdrowe odżywianie się.
3. Zajęcia korekcyjno – kompensacyjne przeprowadzenie z uczniami klasy I a przez Panią Kingę Korzeniewską. Podczas zajęć uczniowie rozwijając koncentrację uwagi tworzyli kolorowe warzywa i owoce za pomocą długopisu 3D nabytego w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie poprzez twórcze działanie rozwijali kreatywność i wyobraźnię, a także uczyli się jak wielkie znaczenie mają owoce i warzywa dla zdrowia każdego człowieka.
4. Lekcje przeprowadzone przez Panią Renatą Maziarz wraz z uczniami klasy I c. Z okazji Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania uczniowie z zaciekawienie uczestniczyli w rozmowie na temat zdrowego odżywiania, wspólnie analizowali piramidę zdrowia, a następnie komponowali sałatki z ulubionych owoców. Dzieci doskonale sprawdziły się w roli kucharzy obierając, krojąc i mieszając składniki bogate w witaminy i sole mineralne. Było zdrowo, kolorowo i smacznie. Samodzielne przygotowanie posiłku sprawiło uczniom wiele satysfakcji.
5. Warsztaty kulinarne „Pyszne i zdrowe kanapki kolorowe” zorganizowane przez Panią Anne Madej dla uczniów klasy III d. Podczas zajęć uczniowie wykonali samodzielnie drugie śniadanie z przyniesionych produktów. Przed działaniem każde dziecko zaprojektowało swoją kanapkę, potem zrealizowało projekt w praktyce. Na początku zajęć uczniowie rozmawiali o zdrowej żywności, a także o zasadach higieny obowiązujących przed przystąpieniem do pracy oraz w jej trakcie. Po wykonaniu kanapek i uprzątnięciu stanowisk pracy, dzieci wspólnie zjadły drugie śniadanie. Warsztaty kulinarne były kolejnym działaniem prozdrowotnym uczniów z III D. Zostaną one na długo w ich pamięci.
6. Pieczenie zdrowych marchewkowych muffinek przez uczniów klasy III a, pod kierunkiem Pani Marty Polańskiej i Pani Karoliny Czeladki. W trakcie zajęć warsztatowych młodzi kucharze z uwagą analizowali przepisy kulinarne, uczyli się w jaki sposób należy interpretować zawarte w nich informacje. Po zrealizowaniu teoretycznej części zajęć uczniowie przystąpili do działań praktycznych. Odmierzali właściwą ilość poszczególnych składników, mieszali je ze sobą i miksowali. W konsekwencji przywołanych działań, wspólnymi siłami upiekli pyszne i zdrowe muffinki marchewkowe.

7. Warsztaty kulinarne „kolorowe i zdrowe tosty” zorganizowane i przeprowadzone przez Panią Danutę Szot i Panią Joanne Komudę wraz z uczniami klasy I a. Przeprowadzone zajęcia miały na celu przybliżenie uczniom zasady zdrowego odżywiania oraz jego wpływ na zdrowie i życie człowieka. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wysłuchali przekazanych informacji i z zapałem podjęli się przyrządzania kolorowych tostów, pełnych zdrowych składników.

Wszystkie powyższe działania miały na celu przybliżenie uczniom konieczności zwracania uwagi na produkty jakie spożywamy, w jakiej ilości oraz w jakiej formie. Każdy z nauczycieli wyznaczył sobie za cel przekazanie swoim uczniom wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu zdrowego jedzenia i gotowania dostosowując metody swojej pracy do wieku i możliwości uczniów. Celem nadrzędnym owych działań z pewnością było doprowadzenie do sytuacji, w której uczniowie w szkole i poza jej obrębem będą wykorzystywali zdobytą wiedzę i doświadczenie i staną się świadomymi i pełnoprawnymi propagatorami zdrowego stylu życia.

Karolina CzeladkaOstatnie wydarzenia