ul. Okulickiego 14
37-450 Stalowa Wola
+48 15 842 04 88
psp7@stalowa.pl

Nr konta bankowego do wpłat za obiady, duplikaty:
80 1020 4913 0000 9802 0117 6981
Nr konta Rada Rodziców:
53 9430 0006 0000 1469 2000 0001
KRS 0000145905
NIP 8651427241
REGON 000837465

Owoce w szkole

Program „Owoce w szkole” został powołany do życia jako inicjatywa mająca na celu odwrócenie niekorzystnych tendencji dotyczących zwyczajów żywieniowych dzieci, a w szczególności niewystarczającego spożywania owoców i warzyw.


Głównymi celami programu są trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego stylu życia poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym realizowane w szkołach.
Program „Owoce w szkole” jest jednym z narzędzi dostępnych dla szkół, dzięki któremu mogą kształtować i rozwijać prozdrowotną edukację najmłodszych uczniów oraz w rzeczywisty sposób wpływać na ich dietę.

Geneza programu:
W Unii Europejskiej nadwagę ma około 22 mln dzieci, a ponad 5 mln z nich cierpi na otyłość. Według przewidywań liczba ta każdego roku będzie rosnąć o kolejnych 400 tys. dzieci. Ważną rolę w zwalczaniu tego problemu może odegrać poprawa sposobu odżywiania, w szczególności spożywanie odpowiednich ilości owoców i warzyw. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca codzienne spożycie 400 gramów owoców i warzyw na osobę, jednakże większość Europejczyków nie osiąga tego celu, a tendencja zniżkowa jest szczególnie widoczna u młodych ludzi. Program Wspólnej Polityki Rolnej „Owoce w szkole” powstał jako jedno z priorytetowych działań Komisji Europejskiej zmierzających do poprawy stanu zdrowia i sposobu odżywiania dzieci oraz redukcji ryzyka poważnych problemów zdrowotnych na późniejszym etapie życia.
Program został uruchomiony w Unii Europejskiej od roku szkolnego 2009/2010. Bierze w nim udział większość państw członkowskich UE, w tym również Polska. Program finansowany jest ze środków pochodzących z budżetu UE (75%) oraz środków pochodzących z budżetu krajowego (25%).
Na czym polega program?


Program ma na celu ukształtowanie wśród dzieci trwałego nawyku spożywania owoców i warzyw, poprzez udostępnianie dzieciom owocówi warzyw oraz specjalne działania edukacyjne promujące zdrową dietę oraz styl życia.
Program skierowany jest do uczniów klas I-III szkół podstawowych. Dzieci otrzymują kilka razy w tygodniu porcje owocowo-warzywne, które spożywają w szkole. Dzieciom udostępnia się:

  • świeże owoce (jabłka, gruszki, truskawki),
  • świeże warzywa (marchew, paprykę słodką, rzodkiewki),
  • soki owocowe, warzywne oraz owocowo – warzywne.

Ponadto szkoły uczestniczące w programie realizują skierowane do dzieci specjalne zajęcia o charakterze edukacyjnym dotyczące zdrowego odżywiania.
Minimum wysiłku dla szkoły – maksimum korzyści dla uczniów
Koncepcja programu została opracowana w taki sposób, aby program przyniósł jak najwięcej korzyści dzieciom, a jednocześnie nie stanowił zbyt dużego obciążenia organizacyjnego dla szkoły:
Kilka wariantów udziału w programie – szkoła może wybrać najbardziej dogodną dla siebie opcję, tj.: skorzystać z usług dostawcy gotowych porcji owocowo-warzywnych lub samodzielnie je organizować i rozliczać się z ARR.

Kształtuje u dzieci i młodzieży nawyk regularnego spożywania różnorodnych owoców i warzyw poprzez zapewnienie uczniom bezpłatnego dostępu do owoców i warzyw, zalecanych do spożycia w codziennej diecie,

Owoce i warzywa spożywane są w grupie, wśród rówieśników, co sprzyja utrwalaniu się pozytywnych nawyków żywieniowych i przełamywaniu niechęci przed jedzeniem określonych produktów,

Program stanowić może element różnorodnych inicjatyw edukacyjnych realizowanych w szkole, dotyczących prawidłowego odżywiania oraz zdrowego stylu życia, w szczególności poprzez realizowane w ramach programu obowiązkowe działania edukacyjne,

Kilka wariantów udziału w programie – szkoła może wybrać najbardziej dogodną dla siebie opcję, tj.: skorzystać z usług dostawcy gotowych porcji owocowo-warzywnych lub samodzielnie je organizować i rozliczać się z ARR.

Dzień Kobiet 2025 w I A
Dzień Kobiet w I A obchodzony był bardzo uroczyście 10 marca.
Dzień Otwarty Szkoły 2025
13 marca w naszej szkole odbyło się wyjątkowe wydarzenie – Dzień Otwarty Szkoły! Uroczystość...
Dzień Otwarty Szkoły 2025 ze Szkołą Promującą Zdrowie
13 marca 2025 roku odbył się Dzień Otwarty Szkoły, podczas którego szkoła, a więc nauczyciele i...
Różowy Dzień Kobiet
8 marca 2025 roku w Stalowej Woli odbył się wyjątkowy "Różowy Dzień Kobiet", którego celem była...
3B w Bibliotece 14 lutego 2025
14 lutego 2025 r. uczniowie klasy 3b odwiedzili Bibliotekę Miejską, gdzie wzięli udział w...
Konkurs kaligraficzny 2025
Z wielką radością przekazuję informację, że dwie nasze uczennice – Maja Bednarska i Alicja...
Laboratoria Przyszłości (2024/2025 – I półrocze)
Rozpoczął się trzeci rok pracy z pomocami dydaktycznymi, które otrzymaliśmy w ramach...
Pasowanie na czytelnika 2024/2025
Zdjęcia do obejrzenia poniżej.
Międzynarodowy Projekt "Moja Mała Biblioteka"
Nasza Mała Biblioteka to międzynarodowy projekt autorstwa słoweńskiego wydawnictwa KUD Sodobnost...
Sprawozdanie z realizacji Programu Szkoły Promującej Zdrowie za I półrocze 2024-2025
W roku szkolnym 2024/2025 w Publicznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 im....
Wyjście uczniów klasy 8b do Zespołu Szkół nr 3
Uczniowie klas ósmych stoją przed trudnym zadaniem wyboru dalszej drogi kształcenia i zdobycia...
Mediacja krok po kroku – komiksowa inicjatywa w naszej szkole
W ramach promowania mediacji oraz przybliżenia tego tematu uczniom, w naszej szkole powstał baner...
Warsztaty zawodoznawcze w oddziale przedszkolnym pt. „Co mogę robić w przyszłości?”
Dnia 27 stycznia 2025 r. przeprowadzono dla nauczycieli i dzieci z oddziału przedszkolnego naszej...